Türkiye

Kocaeli

Kocaeli Haberleri

Marmara
bölgesi illeri

Balıkesir
Bilecik
Bursa
Çanakkale
Edirne
İstanbul
Kırklareli
Kocaeli
Sakarya
Tekirdağ
Yalova
Kocaeli
Fotoğrafları

Kocaeli Hakkında

Marmara Bölgesi’nin Kuzey doğu kesiminde yer alan Kocaeli, tarihi gelişimi M.Ö.ki yıllara dayanan ve izleri halen günümüze kadar gelen çeşitli medeniyetlerin yaşandığı bir bölgedir. İlk çağlarda, Bithynia adı verilen bölgede kurulan kentler, sırasıyla, Olibya, Astakoz, Nicomedia, İznikmid, İzmid ve Kocaeli adlarını almıştır. Asya ve Avrupa doğal geçiş yolları üzerinde önemli bir kültür, ticaret ve jeopolitik köprü işlevi gören kent, M. Ö. bugünkü İzmit’in güney doğusuna, Başiskele çevresine yerleşen Megaralı göçmenler tarafından M.Ö. 712 yılında kurulmuş ve Astakoz adını almıştır. Kent, M.Ö. 300 yılına kadar yöreye egemen olmuş, M.Ö. 500-435 yılları arasında bağımsız bir kent olarak yaşamış ve kendi adına sikke bastırmıştır. M.Ö. 262 yılında Astakoz halkı, bugünkü İzmit’in bulunduğu alanda kurulan bölgeye yerleşmiş ve kent Bithynia kralı olan Nikomedes dolayısıyla Nikomedya adını almıştır. Nikomedya 1331 yılında Osmanlı egemenliğine geçtikten sonra, önce İznikmid, daha sonra İzmid (İzmit) adını almıştır. İzmit ilk olarak 11. yy ‘ın sonlarında Selçuklular zamanında Türk egemenliğine alındı. (1078) Daha sonra Haçlı Seferleri sonunda kısa bir süre Haçlı Ordusu komutanı Aleksios Komnenos tarafından işgal edildi. Türk egemenliğine kesin olarak geçişi, Orhan Bey döneminde oldu. 1331 yılında Uçbeyi akçakoca tarafından Osmanlı topraklarına katıldı. İl, Kocaeli adını ise, bu yöreyi Osmanlı Devleti’ne katan, Osman Bey ve oğlu Orhan Bey’in uç beylerinden olan Akça Koca’dan almıştır. Bu tarihten sonra kente, önce İznikmid, daha sonra İzmid (İzmit) adı verildi. Kent en parlak dönemine Kanuni Süleyman zamanında ulaştı. 19.yy İstanbul-İzmit arasında işleyen ve 1873 yılında Haydarpaşa-Ankara demiryolunun kente ulaşmasından sonra İzmit’in ticari ve sosyal yaşamı canlanmaya başladı. I. Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkımlar sonucu önemini bir süre yitiren ve İngilizler ile Yunanlılar tarafından işgal edilen İzmit, 27 Haziran 1920 de Türk Orduları tarafından işgalden kurtarıldı. Cumhuriyet Döneminin başlarında İzmirt Kocaeli ilinin merkezi oldu ve 1950’ li yıllardan sonra hızla gelişerek büyük bir sanayi ve ticaret merkezi haline geldi.

Kocaeli Siteleri


Kocaeli Önemli Telefonlar

 • ( 262 ) 325 83 15 - Valilik
 • ( 262 ) 229 66 66 - Emniyet İl Müdürlüğü
 • ( 262 ) 322 44 04 - Kültür İl Müdürlüğü
 • ( 262 ) 321 56 63 - Turizm İl Müdürlüğü
 • ( 262 ) 322 34 71 - Müftülük
 • ( 262 ) 226 92 70 - SSK İl Müdürlüğü
 • ( 262 ) 321 10 30 - Devlet Hastanesi
 • ( 262 ) 325 67 87 - Doğum Hastanesi
 • ( 262 ) 332 34 60 - SSK Hastanesi
 • ( 262 ) 325 65 64 - Kan Merkezi
 • ( 262 ) 324 49 00 - Deftardarlık
 • ( 262 ) 335 08 75 - Otogar
 • ( 262 ) 321 31 40 - Belediye Başkanlığı
 • ( 262 ) 321 17 47 - Milli Eğitim İl Müdürlüğü
 • ( 262 ) 321 20 06 - Sağlık İl Müdürlüğü
 • ( 262 ) 322 25 56 - Sanayi ve Ticaret İl Md.
 • ( 262 ) 322 00 51 - Bağ-Kur İl Müdürlüğü

Kocaeli İline Yazılan Mesajlar


HACI yazdı - [ İTHAL ]

İTHAL ARAÇ FREN BALATA BAYİLERİNİZ İSİM VE ADRESLERİNİ ALABİLİRMİYİZ
serseri yazdı - [ belirtilmedi ]

akıllı gazete yapmışınız galiba yanıı duyumlarıma göre ok hadi bayy kocaeli'nin sesi
BRR yazdı - [ gerçek kocaeli'li ]

her ili oranın yerlisinden öğrenmek gerekir.sonradan o il'e gelenler ne kıymet bilir ne de korur tıpkı kocaeli gibi nüfus arttı. denizde kirlilik arttı. hava solunmayacak hale geldi. VE DAHA ÖNEMLİSİ KOCAELİ VERGİ VERMEDE ŞAMPİYON,ELEKTRİK KAÇAĞININ OLMADIĞI,İŞÇİ MEMLEKETİDİR. Kocaelide hayat 8:00de başlar akşam 20:00 biter.
orhan yazdı - [ kocaeli ]

Kocaeli Bu Resimden ibaret değil gelin bütün güzellikleriyle Kocaeli'yi Görün site yönetimindenden Kocaeliyi Daha iyi tanıtan izmitin karsıdan görünüş resmini koymanızı rica ediyorum.. HERKEZ KOCAELİ'Yİ TANIYACAK!!! Not: ( Arkadaşımızın fikri dikkate alınıyor çok kısa sürede illlerle ilgili dileyenlerin resim gönderebileceği bir sistem kurulacak ) Teşekkür Ederiz.
Bebus yazdı - [ Sıradan ]

Aslında Kocaeli çok güzel bir şehir. Türkiyenin kalbi olan İstanbul'a cok yakın ama kalabalığı ve sıkıcılıgındanda bir okadar uzak. Ama biz ilimizi kullanmayı bilmiyoruz. Tarihi eserlerimiz yok edilmek üzere. Mesela İzmit'in merkezinde birbirine bitisik birkac apartmanın altında tünel olduğunu oranın kralın yolu oldugunu biliyormuydunuz. Harika yerle var ama hepsi virane durumda. Ne yazıkki bununla hiç bir yetkili ilgilenmiyor.
TuTkU_20 yazdı - [ Bilgilendirin......... ]

bence kocaeli sehrıne yakısır bır sıte degıl beklentım sıteye gırdıgım an muhtesem göruntulerle kasılasmaktı ama maalesef...Nasip olursa üniversiteyi orda okuycam.. sadece kocaelinin sundugu imkanlardan dolayı.muhtesem görüntülerle görüşmek dilegiyle saglıcakla Tokat tan Bekir.... ( Sitemiz sizin yollayacağınız içerikleri de değerlendirmeye alacaktır - Site Sorumlusu)
beklentili yazdı - [ güzel Kocaeli ]

kocaeli çokgüzel bir il ordaki akraba ve sevdiklerim de var herkese selamlar ayrıca kocaeli belediye başkanı ve diğer yöneticilere bu şehri dahada güzelleştirmelerini rica ediyorum teşekkürler
SMaRT yazdı - [ Kocaeli ]

Kocaeli Bu Resimden ibaret değil gelin bütün güzellikleriyle Kocaeli'yi Görün site yönetimindenden Kocaeliyi Daha iyi tanıtan izmitin karsıdan görünüş resmini koymanızı rica ediyorum.. HERKEZ KOCAELİ'Yİ TANIYACAK!!! Not: ( Arkadaşımızın fikri dikkate alınıyor çok kısa sürede illlerle ilgili dileyenlerin resim gönderebileceği bir sistem kurulacak ) Teşekkür Ederiz.

Kocaeli İline Mesaj Gönderin

Rumuz :

Başlık :

Mesajınız :