Türkiye

Giresun

Giresun Haberleri

Karadeniz
bölgesi illeri

Amasya
Artvin
Bartın
Bayburt
Bolu
Çorum
Düzce
Giresun
Gümüşhane
Karabük
Kastamonu
Ordu
Rize
Samsun
Sinop
Tokat
Trabzon
Zonguldak
Giresun
Fotoğrafları

Giresun Hakkında

Giresun, Anadolu''nun kuzey doğusunda , yeşille mavinin kucaklaştığı Karadeniz''in inci kentlerinden birisidir.Şehir denize doğru uzanan yarımadanın üzerinde yer almaktadır.Yarımadanın karşısında Karadeniz''in tek adası olan Giresun Adası(aratias),kentin bir kolyesi gibi durmaktadır.Giresun ismi şehrin eski adı olan Kerasus kelimesine dayanmaktadır. İsmin kaynağı hakkında iki rivayet vardır. Bu rivayetlerden birincisi Kerasus''da bol miktarda yetişen kirazdan geldiği, ikincisi de yarınadanın denize doğru bir boynuz gibi uzaması sebebiyle eski Yunanca''da boynuz anlamına gelen Kerastan''dan üretildlğidir. Şehir Türk hakimiyeti döneminde bugünkü söylenilişiyle anılmaya başlanılmıştır. Sehrin nerede kulduğu ve kimler tarafından iskan edildiği konusu tartışmalıdır. Zira Ksenofos''un (M.Ö. 350) ifadeleri daha XIX. yüzyılda şehrin nerde kurulduğu konusunda terettütlere sebep olmuştur..Onun Trabzon''dan üç günde Kerasus''a vardıklarını belirmesi Vakfıkebir Körfezindeki Kireşon/kirazlık olarak bilinen yeri işaret etmiş olabileceğini göstermektedir.Çoğrafi Strabon Farnakia dediği şehrin bugünkü Giresun kentinin olduğu yerde kurulduğu üzerinde durmuştur.Roma''lı idareci Arrien Farnakia''nın eski adının Kerasus olduğunu belirtmiştir. Buranın Sinoplu''lar tarafından kurulduğunu yazmıştır.Böylece araştırmacıların M.Ö. 183''de Sinop''u alan Pontus Kralı Farnakies''in Giresun''un bugün bulunduğu yarımadada Farnakia adlı bir kale inşa ettiği bilahare buraya Kerasus dediğini ileri sürmelerine yol açmıştır.Fakat topoğrafik çalışmalar yapan bazı araştırmacılar Farnakia''nın bugünkü Yason Burnunda bulunabileceği belirtilmiştir.Şehrin hakkında Roma, Bizans ve Rum Pontus İmparatorluğu dönemine ait tatminkar bilgiler yoktur.

Giresun Siteleri


Giresun Önemli Telefonlar

 • ( 454 ) 216 16 00 - Valilik
 • ( 454 ) 216 40 90 - Emniyet İl Müdürlüğü
 • ( 454 ) 216 35 60 - Kültür İl Müdürlüğü
 • ( 454 ) 212 81 90 - Turizm İl Müdürlüğü
 • ( 454 ) 216 10 61 - Deftardarlık
 • ( 454 ) 215 23 53 - SSK İl Müdürlüğü
 • ( 454 ) 216 10 30 - Devlet Hastanesi
 • ( 454 ) 216 11 08 - Doğum Hastanesi
 • ( 454 ) 215 00 96 - SSK Hastanesi 
 • ( 454 ) 216 11 68 - Kan Merkezi
 • ( 454 ) 216 55 45 - Belediye Başkanlığı
 • ( 454 ) 216 30 81 - Milli Eğitim İl Müdürlüğü
 • ( 454 ) 216 13 22 - Sağlık İl Müdürlüğü
 • ( 454 ) 216 30 99 - Sanayi ve Ticaret İl Md.
 • ( 454 ) 216 30 09 - Bağ-Kur İl Müdürlüğü

Giresun İline Yazılan Mesajlar


kalecüklü yazdı - [ sıla ya özlem ]

ilk basta giresun valiliğine tessekkurler guzel gıresunumu cok ozledim herkese selam
VETBOY yazdı - [ MERHABA HEMŞOLAR ]

HEMŞOLARIM FINDIKTA GÖRÜSMEK ÜZERE HEPİNİZİ SEVGİ VE SAYGIYLA SELAMLIYORUM A.E.OLUN
giresunlu yazdı - [ teşekkürler ]

giresun valiliğine binlerce teşekkürler
YEŞİL GİRESUNLU yazdı - [ GÖRMELİSİN GİRESUN'U ]

MERHABALAR, KİRAZIN ANAVATANI FINDIĞIN BAŞKENTİ, DENİZİ YAYLARIYLA DÖRT DÖRTLÜK TATİL CENNETİNE BEKLİYORUM
ADEM.ŞEN yazdı - [ HASRET ]

YAKINDAGELECEM BENİM GÜZEL MEMLEKETİM HEPİNİZE SELAM
pakizeeeeeeeee yazdı - [ toprağımmmmmm ]

havasına suyuna taşına toprağına bin can feda benim GİRESUNU'ma her köşesi cenneti ezilir yanar içim bir başkadır benim memleketimmmmmmmmmmm!!!!
metin yazdı - [ slm ]

selam bu site yi hazırladıgınız icin tesekkürler
cotanak yazdı - [ canım giresunum ]

slm ben bursadan ismail giresunun hakkı olan üniversitenin yapılmasının artık zamanının geçmekte oldugunu cocuklarımızın GİRESUN ÜNİVERSİTESİ nde okumasını istiyorum vede karşı oldugum halde giresuna sanayinin gelmesi düşüncesindeyim çünkü şuan bursa ben ve binlerce insanımız bu sebepten dolayı cok sevdiğimiz giresundan uzak hasret cekmek zorunda kalıyoruz
e-çakır yazdı - [ Üniversiteli Giresun ]

Şehrimin üniversiteyi çoktan hak ettiğini düşünüyorum sanayileşme yanlısı değilim Giresunumu bu hali ile seviyorum benim şehrim diyorum. şehir büyüdükçe imkanlar artmakla beraber böyle benimsenmeyeceğini düşünüyorum hem sanayinin bircok olumsuz yanları das var en önemlisi kirlilik dünyanın sonunu getiriyor.
macara yazdı - [ girasunu çok seviyorum ]

slm ben istanbuldan giresunu çok seviyorum yağlıdere resimleri görmek istiyorum.. giresunlu olmaktan gurur duyuyorum..böyle güzel bir memleketim var kıskananlar çatlasın giresunu çok seviyorum..halkınıda çok seviyorum...

Giresun İline Mesaj Gönderin

Rumuz :

Başlık :

Mesajınız :