Türkiye

Batman

Batman Haberleri

Güneydoğu Anadolu
bölgesi illeri

Adıyaman
Batman
Diyarbakır
Gaziantep
Kilis
Mardin
Siirt
Şanlıurfa
Şırnak
Batman
Fotoğrafları

Batman Hakkında

Batman'ın tarihi hakkında en eski bilgiler halk hikayeleri, mitler ve Heredot tarihinde verilmektedir. Ortak verilere göre MED kralı Abtyagestin'in torunu Kyros karsıtı Erpagazso M.Ö. 550 yilinda yenilince MED asilzadeleri arasındaki utancından dolayı MED'lerin yasadıgı Media bölgesinin kuzey batı ucundaki topraklarına çekilmek zorunda kalmıs. Başka bir görüşe göre de Kyros pres egemenliği altında kalmamak için bu bölgeye yerleşmiştir. Karaçalı, sazlık ve bataklıktan oluşan bu bölgenin ortasında yapay bir adacık oluşturup, adına han obası anlamında olan "ELEKHAN" denilmiştir. ( M.Ö. 546 ) ELEKHAN 194 yıl bağımsız ve mutlu bir dönem geçirerek 352 yılında Büyük İskender'in istilasına uğramıştır. Daha sonra Lesepkoslar, Partlar, Romalılar, Sasani ve Bizans’ın hakimiyetine girmiştir. Artuklular, Moğollar, Ilhanlılar, Celaliler, Karakoyunlu (Pezrese) Akkoyunlular ve 1500 yılında Savefilerin eline geçmistir. 1515 yılında, 4. Murat'ın Bağdat seferi sırasında kendisine büyük yararlıklar gösteren Turhan oğlu Mahmut Pasa'ya ELEKHANI içine alan Batman suyu ile Botan suyu arasında kalan bölgenin tamamını vermiştir. Bu gelişmeden sonra ELEKHAN telaffuz değişikliğine uğrayarak halk dilinde ELAH zamanla "ILUH" ismini almıştır. İluh köy birimi olarak kayıtlara geçmiş ve Siirt vilayeti, Elmedin kazasına bağlı olarak benliğini sürdürmüştür. Elmedine yerleşim birimi 1926-27 yılı ilkbaharında bugünkü Batman Çayının taşması nedeniyle haritadan silinmiş ve İluh köyü Beşiri (Kobin) ilçesine bağlanmıstır. Batman isminin nereden geldiği hakkinda görüşler olmayıp, bir görüşe göre bugünkü Batman Çayının adı 1950'li yılların basında Iluh köyüne verilmiştir. Yaygın olan görüşe göre de Iluh köyünün aşağı kısmında ilk deneme kulesi kurulduğunda TPAO'nun tesislerinin bulunduğu bölgeye bakmaktan gelen Batman adı verilmiştir. 1937 yılında bucak haline getirilen Iluh, 1940'lı yılların sonları ile 1950'li yılların başlarında bölgede var olan petrol filizlerinin değerlendirilmesi sonucunda Iluh bucağında her alanda büyük gelişme sağlanmıstır. Bu gelişmeler üzerine 2 Eylül 1957 tarihinde ilçe teşkilatı olarak kabul edilmiştir. 1955 genel nüfus sayımında Iluh nüfusunun 4713 olarak kaydedilmesiyle 2 Kasım 1955 yılında Belediye teşkilatı kurulmuştur. 1990 yılına kadar çok hızlı bir gelişme yaşayan Batman, 16 Mayıs 1990 tarih ve 3647 sayılı kanunla Türkiye'nin 72. ili olma unvanına kavuşmuştur.

Batman Siteleri


Batman Önemli Telefonlar

 • ( 488 ) 213 10 01 - Valilik
 • ( 488 ) 213 20 20 - Emniyet İl Müdürlüğü
 • ( 488 ) 213 90 84 - Kültür İl Müdürlüğü
 • ( 488 ) 212 07 18 - Turizm İl Müdürlüğü
 • ( 488 ) 213 89 23 - Devlet Hastanesi
 • ( 488 ) 213 27 17 - SSK Hastanesi 
 • ( 488 ) 213 27 81 - Deftardarlık
 • ( 488 ) 213 27 59 - Belediye Başkanlığı
 • ( 488 ) 213 90 76 - Sağlık İl Müdürlüğü
 • ( 488 ) 213 90 89 - Sanayi ve Ticaret İl Md.
 • ( 488 ) 213 90 05 - Bağ-Kur İl Müdürlüğü

Batman İline Yazılan Mesajlar


hayal yazdı - [ batman memnuniyeti ]

efendim ben batmanlı olmak üzare batmandan çok memnunum böyle bir ilki gerçekleşterdiğiniz için size çok teşekür ederim.
GAMLI yazdı - [ HASRET ]

SENDEN UZAK GEÇİRDİĞİM ONBİRİNCİ YIL ATA ŞEHRİ BATMAN
Batmanlı yazdı - [ Batman ]

Batmanlı olmaktan gurur duyuyorum.Batmanı kalkındırmak için bütün batmanlıları el ele vermeye çağırıyorum.Ayrıca Batmanlı iş adamlarından Batmana yatırım yapmalarını, işsizliğin bir nebze olsun azalmasını diliyorum.
vildan_neval yazdı - [ selam ]

bütün batmanlılara selam ve biz batmanı çok seviyoz ve ayrıca;batmana acilen ormanlık alanların yapılmasını istiyoruz.
batman yazdı - [ asi tahir ]

bütün batmanın güzel insanları erzurum oltuda vatani görevimi yapmaktayım herkese selamlar vukuat tertip 1984/2
ferido yazdı - [ problem ]

batmanın en büyük problemlerinden birisi güçlü bir tarihinin olmamasıdır.çevre il ve ilçelerden gelip batmana yerleşenler ve batmanda doğup büyümelerine rağmen onların çocuklarının kendilerini batmanlı kabul etmemesidir.
burak yazdı - [ batman bizimdir ]

ya bizim batman sehri gercekten bulunmuyacak kadar güzel ve cok hos bi sehir bu yüzden termik santralinin olmasi bizi son derece üzmüstür ve en k1sa zamanda gereginin yapilmasisni istiyoruz batman sahipsiz kalmasin....
genç yazdı - [ termik santral ]

batmanda yaşayan biri olarak devlet büyüklerinden termik santral hakkında bi takım girişimlerde bulunmasın istiyorum ne yazık ki biçok batmanlı termik santralin ileride vereceği zararları kimse bilmiyor gereken müdahele yapılmadığı takdirde santrali kuran insanların ne kadar acımacızca davrandıklarını görecekler
UBEYDULLAH yazdı - [ TERMİK SANTRALVE RAFİNERİLER ]

Batman gerçekten güzel bir şehir ancak termik santralının burada kurulması ve rafinelerin şehrin içinde olması büyük tehlikelere yol açmaktadır.Termik santralin özellikle akşmları yaydığı duman insanların sağlığını ve yaşam koşullarını kötü şekilde etkimektedir.Sayın büyüklerimizin bunu göz önünde bulundurmalarnı istiyoruz.SAYGILARIMLA(Hacettepe Tıp Fakültesi öğrencisi)
nidan yazdı - [ güneydoğu'nun gözbebeği ]

evet başlıktada yazdığım gibi gerçekten güneydoğunun gözbebeği. Biraz daha ilgi bekliyor.Biraz daha yatırım. Eğer bunlar olursa gerçekten türkiyenin en çok rant getiren illerinden biri olacaktır. Saygılarımla....

Batman İline Mesaj Gönderin

Rumuz :

Başlık :

Mesajınız :