Türkiye

Erzincan

Erzincan Haberleri

Doğu Anadolu
bölgesi illeri

Ağrı
Ardahan
Bingöl
Bitlis
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Hakkari
Iğdır
Kars
Malatya
Muş
Tunceli
Van
Erzincan
Fotoğrafları

Erzincan Hakkında

Erzincan'ın ilkçağ tarihi hakkında bilgi bulunmayıp, ikinci bin yılda yörede Hurriler, Hayaşılar ve Azziler'in yaşadığı bilinmektedir. M.Ö. 1850-1180 yıllarında yöre Hititlerin egemenliğinde kalmıştır. M.Ö. 900 yıllarında kurulan Urartu Devleti sınırları işinde kalan Erzincan'da kazılar (1953) sonucu Urartulara ait bir çok eser çıkarılmıştır. Medler'in Anadolu'yu istilası sonucu ortadan kalkan (M.Ö. 600) Urartulardan sonra İl ve çevresi Medlerin (M.Ö. 612) ve Perslerin (M.Ö. 550) eline geçmiştir. İskenderin Pers İmparatorluğunu ele geçirmesiyle (366) Anadolu Makedonyalıların hakimiyetine girdi. İran ve Bizans arasında sürekli savaşlara sahne olan Erzincan, Halife Hz. Osman zamanında (35/655) tümüyle Müslümanların yönetimine geçmiştir. 1071 Malazgirt zaferinden sonra, Anadolu'nun Türklerin eline geçmesiyle, Mengücek Ahmet Gazi bölgeyi hakimiyeti altına almıştır. 1243'deki Kösedağ Savaşında Moğolların Selçukluları yenmesiyle, yöre İlhanlıların eline geçer. 1419'da Karakoyunlular'ın, 1455 de Akkoyunlular'ın hakim olduğu bölge, 11 Ağustos 1473'de Fatih ile Uzun Hasan arasında çıkan Otlukbeli Savaşı ile Osmanlıların denetimine geçti. 1502'de Safevi tahtına geçen Şah İsmail'in karargah yaptığı Erzincan, 23 Ağustos 1514 yılında Yavuz Sultan Selim ile Safeviler arasında yapılan Çaldıran savaşı ile tekrar Osmanlı yönetimine geçirilmiştir.

Erzincan Siteleri


Erzincan Önemli Telefonlar

  • ( 446 ) 214 60 07 - Devlet Hastanesi
  • ( 446 ) 214 27 80 - Sağlık İl Müdürlüğü

Erzincan İline Yazılan Mesajlar


kötürlü yazdı - [ can yoldaşım ]

*Doğdum; beşiğim oldun, *Çocuktum; oyunum oldun, *Öğrenciydim; okulum öğretmenim oldun, *Gençtim; deli gönlüm oldun, *Evlendim ; evim , işim oldun, *Yaşlandım; Sevgim, şevkatim oldun. Seni nasıl unutabilirimki can yoldaşım ERZİNCAN. Kötürlü Mehmet Ali ŞENGÜN
ezırgan yazdı - [ ihanet ]

bu sırın bu guzel olan erzıncanı 92 depremı oldu ben erzıncanlıyım ben erzıncanı cok sevıyorum dıyen ınsanlar bu guzelım sehrı terk edıp bu sehrın hıc tanımadıgı ınsanların gelmesıne sebep olup sırın olan erzıncanı garıp yapıp ihanetin en buyugunu yapmıslardır
REFAHİYELİ yazdı - [ DÜŞÜNCELERİM ]

Ben refahiyeden yazıyorum.Bu siteyi hazırladiginiz için teşekkür ederim çalişmalarınızın devamini dilerim.
kıbrıs'tan yazdı - [ canımsın ]

sanmaki unutuldun,sanma garipsin,nekadarda uzakta olsamda benim tek memleketim canımsın,erzincanımsın.özlemişim buz gibi kaynak suyunu,tandır ekmeğinin kokusunu.ben sensiz ne eyleyim söyle can canım erzincanım.
newbahti yazdı - [ Gözümde Tütüyor ]

93 Depremi bizi maddeten ayırmış olabilir ama, ben hep seninle yaşadım, vuslatın hayaliyle avundum, susuzluğumu seni düşünerek giderdim; seni tanımak için doğmuşum, seni sevmek için yaratılmışım, seni seyretmek için gözlerim var, seni anmak için bir hafızam, sana koşmak için ayaklarım, toprağına sürmek için yüzüm var; Aslında ben yokum sen varsın,hayatım sana asılı bir salıncak, sen sallan ben düşerim, sen dik dur ben eğilirim; cesedimi şefkatli kollarına al, ömrümü hayatına kat, ruhumu o mavi gökyüzüne at, bırak ebediyyen senle var olayım, canım, kanım, herşeyim, ERZİNCANım.
NAZAN ŞAHİN yazdı - [ DOĞUNUN İNCİSİ ]

Erzincanlı olarak ilimize sahip çıkalım yatırım yapalım. Başka Erzincan yok siteyi hazırlayan herkese teşekkür ediyorum.İstanbulda yaşayan biri olarak Erzincanı çok seviyorum.
bejnate yazdı - [ kardeşlik toprağına sahip çıkmak ]

bünyesinde bir çok milletin mezhebin ve dilin barış içerisinde yaşadığı ve adındanda anlaşılacağı gibi canlar(candan olan insanlar)ın mekanı olan barış sevgi ve kardeşliğin memleketi olup bir çok güzelliğe sahipken maalesef çok az insanın tanıdığı bu güzel memlekeketimizi tanıtmak için bizim dahada hassas olmamız gerektiğini bildirir ve bir Kemaliye'li olarak tüm Erzincanlıları göreve çağırırım çünkü bizim başka Erzincan'ımız yok
bejnate yazdı - [ kardeşlik toprağına sahip çıkmak ]

bünyesinde bir çok milletin mezhebin ve dilin barış içerisinde yaşadığı ve adındanda anlaşılacağı gibi canlar(candan olan insanlar)ın mekanı olan barış sevgi ve kardeşliğin memleketi olup bir çok güzelliğe sahipken maalesef çok az insanın tanıdığı bu güzel memlekeketimizi tanıtmak için bizim dahada hassas olmamız gerektiğini bildirir ve bir Kemaliye'li olarak tüm Erzincanlıları göreve çağırırım çünkü bizim başka Erzincan'ımız yok
memleket gibisi yok yazdı - [ Kıymetini Bilelim ]

Erzincanlı olmaktan çok şikayetçiydim kesinlikle üniversiteyi erzincan dışında okuyacağım diyordum ma ne yazık ki okadar şanslı olamadım ve erzincan eğitim fakültesine yerleştirildim etrafımda bana imrenerek bakmalarından çok sıkılıyordum çok değiştim sayılmaz ama erzincanı daha fazla tanımak istiyorum ne olur YARDIM.
t. ALA yazdı - [ yeşil erzincan ]

sergilenen fotoğraf erzincan ı güzel ifade etmeye yetmiyor.etrafı dağlık ortası bağlık olan bu diyar sahiplenilmeyi bekliyor.Ey gurbetteki erzincanlılar...bu diyar arz-ın canıdır yeryüzünün canı memleketimize sahip çıkalım. unutmayın ki önce can sonra canan siteyi hazırlayanlara teşekkürler..

Erzincan İline Mesaj Gönderin

Rumuz :

Başlık :

Mesajınız :