Türkiye

Bitlis

Bitlis Haberleri

Doğu Anadolu
bölgesi illeri

Ağrı
Ardahan
Bingöl
Bitlis
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Hakkari
Iğdır
Kars
Malatya
Muş
Tunceli
Van
Bitlis
Fotoğrafları

Bitlis Hakkında

Tarihçiler Bitlis tarihini değişik zamanlardan başlatmaktadırlar. 5000 yıllık, 7000 yıllık tarih gibi. Gerçekte Bitlis tarihi Neolotik Çağ dediğimiz Yenitaş dönemine kadar uzanmaktadır. Neolitik Çağ, Yenitaş veya Cilalı Taş Devri denilen bu dönem, Ortataş Devri ile Tunç Devri arasındaki arkeolojik dönemdir. Bu dönem M.Ö. 3000 yıllarıyla 9000 yılları arasını kapsamaktadır. Bitlis ve yöresinin yazılı tarih öncesi oldukça karanlıktır. En önemli nedenleri yüzeydeki buluntuların az olması ve bugüne kadar gerçekçi bir arkeolojik çalışma yapılmamasıdır. Bitlis ili sınırları içerisinde bulunan Süphan ve Nemrut dağlarındaki obsidyen (doğal cam yatakları), doğrudan olmasa bile dolaylı olarak bu yöre tarihinin Neolitik dönemine kadar çıktığını göstermektedir. Obsidyen yataklarından elde edilen doğal camın yontucu, kesici, kazıyıcı olarak çevredeki yerleşim yerlerinde kullanıldığı anlaşılmaktadır. Yine yapılan çalışmalar sonucunda o döneme ait ticaret yolu Van Gölünün doğusundan güneye (bugün ki Van ili sınırları içerisinde bulunan Kalkolitik – Maden Dönemi – yerleşme alanı olan Tilkitepe), batıda ise Diyarbakır il sınırlarına (Ergani yakınındaki çanak-çömleksiz bir Neolitik yerleşme yeri olan Çayönü) dek uzanmaktadır.1 Bitlis ilinin Van ve Diyarbakır arasında yerleşmiş olması, Van’dan Diyarbakır’a yapılacak ticaretin o dönemlerde ancak Bitlis üzerinden yapılacağı dikkate alındığında, Bitlis’in Neolitik dönemden beri yerleşme yeri olduğu bir gerçektir. Neolitik Çağ, M.Ö. 3000 yıllarında sona ermiştir. Bu tarihi baz aldığımızda Bitlis’in 5000 yıllık bir tarihe ve geçmişe sahip olduğunu görmekteyiz. Büyük bir ihtimalle Bitlis’in tarihi bundan daha da eskidir. Güneybatı Asya ülkelerindeki Neolitik Çağ M.Ö. 9000-5000, Avrupa ülkelerindeki Neolitik Çağ M.Ö. 6500, Tuna kıyılarında M.Ö. 5500 olduğuna göre Bitlis’in tarihinin 5000 yıldan fazla olması, 5000 - 7000 yıllık olması çok kuvvetle muhtemeldir.

Bitlis Siteleri


Bitlis Önemli Telefonlar

  • ( 434 ) 226 67 05 - Devlet Hastanesi
  • ( 434 ) 226 67 11 - Sağlık İl Müdürlüğü

Bitlis İline Yazılan Mesajlar


serseri yazdı - [ bitlis ]

bence dünyanın en güzel yeri bitlis herkesin görmesini isterim
ismail yazdı - [ meraba ]

can can can bitlisim çok ama çok yakışmış inan sana bu isim
avast_ yazdı - [ ^^AHLAT^^ ]

Ahlat Doğduğum Tatvan Büyüdüğüm Yer.Konya da şu an yaşadığım yer.ama ahlat bir başkadır.taşı toprağı sayfada ahlata yer verilmemiş o güzel görüntülerden mahrum bırakılmış eğer bilksemki ekleniyor ben elimdeki resimleri sizlerle paylaşırım.mutlaka görülmesi gererken bir yer.Kümbetler mezarlıklar(selçuklu).evlerin yapısı(kale gibi evler) 7 defa deprem sonucu tarih olmuş yerin altına gömülmüş ve yeniden kurulmuş bir yer ve şu an yapılan kazılarda hâlâ eski tarihimizi görebiliyoruzanlatmakla bitecek bir şey değil.anlatılmaz ayaşanır.
tatvanda eski bir öğrenci yazdı - [ doğunun parisi ]

ben 96-98 yılları arasunda tatvan meslek yüksek okulunda öğrenciydim. hayatımın en güzel iki yılı diyebilirim. o insanların sıcaklığı misafirperverliği yabancıya bakış tarzları taktire şayan bir şeydi. o insanları unutamadım. tatvanı unutamadım. vangölünün o mistik havasını özledim. bölgenin en büyük fuarını... nemrut krater gölünü... büryanı.. TATVAN herşeyini özledim.
SedaT yazdı - [ Ey TaTvaN ]

istanbuldan doğunun parisine kucak dolusu sevgiler. 10 yıl oldu seni görmeyeli gurbet ele dayandık yaşamak için göç ettik senden sanki seni hiç sevmemiş gibi ama inanki sen en güzel yersin insallah bu sene orda olmak dileğiyle hoşçakalın...
engin yazdı - [ Güzel Tatvan ]

İnsanlar neden bazı şeylerin değerini hep ellerinden gidince anlar bilir misiniz?Çünkü o güzelliğin içindeyken onun farkında olmak zordur da ondan. İşte bende senin değerini şimdi daha iyi anlıyorum. meğer sen ne güzelmişsin GÜZEL TATVAN'ım.
ali orakçı yazdı - [ istanbul'dan selamlar ]

istanbuldan memleketime kucak dolusu selamlar tatvanımı çok özledim havasını, kokusunu,toprağını, insanlarını herşeyini özledim. sanmaki seni unuttum memleketim, bekle beni gidişim suskun ama dönüşüm muhteşem olacak ilerde zengin olursam söz yatırıma koşa koşa geleceğim. Sayın vlim sayın emniyet müdürüm ne olur memleketime iyi bakın sizleri çok seviyorum herşey gönlünüzce olsun.
haydut yazdı - [ elveda bitlis ]

ben öznur konyada okuyorum burdaki hayatmdan memnun değilim bizim insanımızı sıcaklığnı hiç br yerde bulamıyorum artık van a taşındım bana göre bitlis insanlrın gelip görmesi gereken bir şehir özellikle tarihçilerin bu siteyi açtığınız için teşekkürler
ismail eren yazdı - [ olsun ]

Ben vizonteleyi seyrettiğim zaman şu soz benı cok etkılemıstı insanlar memleketini neden sever biliyormusnuz. Çunku başka çareleri yokturda ondan> ben başka çarem olmadığı için mutluyum çunku dağıyla taşıyla toprağıyla suyuyla bu memleketı seviyorum. ve çocuklarımı ondan sonrada torunlarımında burda doğmasını istiyorum.
bitlisli yazdı - [ özlem ]

özledim seni güzel BİTLİS'im o güzel suyunu o güzel insanlarını herşeyini özledim.kimi senin için 'sırf dağdan taştan ibaret' diyor. Olsun onlar istediklerini sölesinler genede ben seni o dağlardan o taşlardan daha çok seviyorum. bu öyle bi sevgi ki temiz pak ve karşılıksız

Bitlis İline Mesaj Gönderin

Rumuz :

Başlık :

Mesajınız :