Türkiye

Burdur

Burdur Haberleri

Akdeniz
bölgesi illeri

Adana
Antalya
Burdur
Hatay
Isparta
İçel
Kahramanmaraş
Osmaniye
Burdur
Fotoğrafları

Burdur Hakkında

Güneybatı Anadolu''nun "Göller Yöresi " diye bilinen bölgesinde 6.887 km²'' lik bir alanı kapsar. Güneyinde Antalya, batısında Denizli, güneybatısında Muğla, Kuzeyinde Afyon , Kuzey ve kuzeybatısında Isparta illeri bulunmaktadır. Batı Toroslar''ın arasında Tektononik ve Karstik çöküntü alanlarından oluşur. Oldukça engebeli ve dalgalı bir yapıya sahiptir. Tektonik çukurlardan oluşan Karataş, Salda, Yarışlı, Akgöl, Gölhisar ve Burdur gölleri bu yöreye " göller yöresi " denilmesine neden olmuştur. Söğüt, Eşeler, Kestel, Katrancık , Rahat ve Koçaş dağları önemli yükseltilerdir. En yüksek yeri Koçaş 2598 m.dir. Ortalama yükselti 1000 m. civarındadır.

Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd Han 1391 yılında Hamidoğulları beyliğine son verecek, bu beylii Anadolu Beylerbeyliği Merkezi olan Kütahya''ya bağladı. Timur''un 1402 Ankara Savaşında Yıldırım Beyazıd Han''ı yenmesi üzerine yeniden bağımsızlığına kavuşan Hamidoğulları 1430 yılından itibaren kesin olarak Osmanlı himayesine girmiştir. Burdur, Şahkulu ayaklanması sırasında birkaç ay isyancıların elinde kalmıştır. 1839 yılında kentin ileri gelen ailelerinden olan Çelikpaşazadeler ile Çiloğulları arasında ayaklanmaya tanık olan Burdur, aynı yıl Konya-Karaman vilayetine bağlı Hamid (Isparta) sancağının bir kazası durumuna getirildi. 1852 yılında liva olan Burdur, 1867 yılında kaza, sonra tekrar sancak oldu. 1920 yılında bağımsız sancak olan Burdur, 1923 yılında Cumhuriyetin ilanıyla birlikte il olmuştur. Hamidoğulları ülkesi Osmanlılara geçtikten ve Burdur kaza olduktan sonra kendi haline terk edilmiş ve önemini yitirmişti. Osmanlılar döneminde Burdur''da devlet tarafından önemli sayılacak bir eser yapılmamıştır.

Burdur Siteleri


Burdur Önemli Telefonlar


Burdur İline Yazılan Mesajlar


asker babası yazdı - [ geliyorum ]

Oğlumun yemin törenine geliyorum Burdur
BURDURLU yazdı - [ GARİP ]

İL DIŞINDAKİ BURDURLULARA SELAM
halide yazdı - [ kıymetini bilelim ]

burdurun tarihi güzelliklerinin,mahsullerinin,doğasının reklamının yapılmasını ve tanıtılmasını gerçekten isterim. burdurun adını duymamış insanlarımız dahi var.burduru seviyoruz
T.A.K yazdı - [ BURDURUMUZ ]

BURDURUMUZUN TANITIMI İÇİN BURDUR DIŞINDA YAŞAYAN BURDURLULARA DAHA ÇOK İŞ DÜŞMEKTEDİR.BURDURUDA ÇEVRE İLLER GİBİ KALKINMIŞ VE GERNÇLERİNE İŞ SAĞLAYABİLEN BİR BURDUR HALİNE GETİRELİM.

Burdur İline Mesaj Gönderin

Rumuz :

Başlık :

Mesajınız :